Espana-Spain.com - Travel Spain - Free Travel Guide to Spain

         

       Kampanj!

 

Steward 728X90

Norra Spanien: Ett område där vildhästar fortfarande strövar fritt!
Februari 09, 2012
+ 50 Spanien
+ Boka Resa
+ Sista minuten
Almeria
Andorra
Annonsering
Annonsmarknad
Bank Försäkring
Barcelona
Baskien - Euskadi
Bil i Spanien
Boka Flygstol
Costa Azahar
Costa Blanca
Costa Brava
Costa Calida
Costa de la Luz
Costa del Sol
Costa Dorada
Costa Tropical
Ekonomi-Företag
Evenemang
Fakta om Spanien
Fastigheter
Festivaler
Flygtider
Golf
Hem & livsstil
Hotell & logi
Husvagn / Husbil
Hyra bil Spanien
Hyra lägenhet
Hälsa & skönhet
Hästsport
Mallorcas hästar
Ridskolor i Spanien
Spanska vildhästar
Strandgalopp
Jul i Spanien
Kanarieöarna
Katalonien
Kontakt
Kultur
Köpa hus lägenhet bostad i Spanien
Leva i Spanien
Länkregister
Lär dig spanska
Madrid
Mallorca Menorca Ibiza
Mat, vin & cigarr
Nyhetsarkiv
Nöje & Fritid
Om cookies
Om oss
Portotabell
Påsk i Spanien
Reportage
Resor i Spanien
Sekretesspolicy
Spanien: Din Guide till Spanien - Spanienkusten.com - Spanienresor
Sport & spel
Svenska Kyrkan
Thailand
TV/Film/Internet
Utbildning
Valencia
Valutakurser
Vintersport
Väder i Spanien - Vädret i Spanien
Spanien: Din Guide till Spanien - Spanienkusten.com - Spanienresor



 

 

Norra Spanien: Ett område där vildhästar fortfarande strövar fritt!

 

Spanien tillhör ett av de områden som vildhästar har överlevt istiderna. Det finns bevis på att det har funnits hästar på Iberiska halvön sedan 5000-talet f.Kr. Dessa medelstora hästar levde främst på slätterna i södra Spanien, ett område som vi alla känner till vid namnet Andalusien. Därefter vet man inte säkert vad som hände men än idag finns det vildhästar i norra Spanien, trots att det verkar otroligt.

 

Till en början använde den iberiska befolkningen hästarna som ridhästar. De utvecklade stridstekniker till häst som gjorde dem mycket framgångsrika. Detta medförde att den andalusiska hästen blev känd som en mycket användbar häst redan under antiken.

 

Idag lever de sista europeiska vildhästarna kvar i norra Spanien. Hjordarna betar fritt i provinsen Galicien men har drabbats hårt av årets dramatiska skogsbränder i Spanien som har förvandlat betet till aska och samtidigt hotar de sista europeiska vildhästarnas framtid.

 

I Spanien arbetar många hårt för att hjälpa de förvirrade och nu ”hemlösa” vildhästarna: Privata tomter inringas för att ge hästarna skydd och bete och många hjälper till för att finna de vilda hästarna som överlevde de tragiska skogsbränderna och fortfarande är försvunna sedan sommarens bränder startade i Galicien.



 

 

© Spanienkusten.com Senast uppdaterad: 2012-02-09