Gif sista minuten 728 x 90

 

Katalonien: Katalonien är utan tvekan det absolut populäraste resmålet i Spanien. Över 15 miljoner turister besöker Katalonien varje år. Barcelona och Costa Brava har mycket med saken att göra!
Mars 12, 2010
Sök företag:
Andorra
Annonsering
Balearerna: Ibiza Mallorca Menorca
Bank Försäkring
Barcelona
Baskien
Bil & motor
Boka resa
Börs & Finans
Costa Azahar
Costa Blanca
Costa Brava
Costa Calida
Costa de la Luz
Costa del Sol
Costa Dorada
Costa Tropical
Ekonomi-Företag
Evenemang
Fastigheter
Festivaler
Flygtider
Golf
Gratisannonser
Hem & livsstil
Hotell & logi
Husvagn / Husbil
Hyra bil Spanien
Hyra lägenhet
Hälsa & skönhet
Hästsport
Jul i Spanien
Kanarieöarna
Katalonien
Barcelona
Sitges
Tarragona
Kontakt
Kultur
Köpa hus / bostad
Leva i Spanien
Länkregister
Lär dig spanska
Madrid
Marknader Solkusten / Costa Blanca
Mat, vin & cigarr
Mobiltelefoner
Nyhetsarkiv
Nöje & Fritid
Om cookies
Om oss
Portotabell
Påsk i Spanien
Reportage
Resor i Spanien
Sekretesspolicy
Seniorboende
Spanien - Start
Spanienfakta
Sport & spel
Svenska Kyrkan
Thailand
TV/Film/Internet
Utbildning
Valencia
Valutakurser
Vintersport
Volvo Masters
Väder
Spanien - Start



 

 

Katalonien: Det populäraste resmålet i Spanien 

 

    

    

 

 

           Sök på www.spanienkusten.com

Vädret i Katalonien: Väder och temperaturer i Katalonien idag: Klicka här!_______________________________

 

Katalonien är utan tvekan det absolut populäraste resmålet i Spanien. Blev du förvånad? Varken Kanarieöarna, Costa del Sol, Mallorca eller Costa Blanca kan mäta sig med Katalonien. Över 15 miljoner turister besöker Katalonien varje år. Barcelona och Costa Brava och Salou har mycket med saken att göra! 

 

 

 

Den autonoma spanska regionen Katalonien - Cataluña - Catalunya har ca. 7 miljoner invånare. 

 

På det katalanska heter regionen Catalunya, på spanska: Cataluña. På svenska Katalonien.

 

I Katalonien är katalanska (På spanska Catalan), det officiella språket men spanska är liksom i resten av de spanska regionerna med en egen dialekt fullt accepterat men regionala konflikter gör att en del av befolkningen i Katalonien endast vill använda det regionala språket: Katalanska - Catalan.

 

 

Katalonien erbjuder turismen ett enormt och varierat antal populära turistorter: Barcelona, Girona, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Costa Brava, Salou, Sitges med flera och de många omtalade skidorterna som tex. Baqueria Beret lockar turister i mängder året runt. Vem har inte hört talas om städerna utmed den katalanska kusten som tex. Girona, Figueres, Palamos, Blanes, Lloret de Mar, Sitges, Calella, Caraqués, Salou och Toss de Mar, (eller också kallad Tossa de Mar): Alla något speciellt att erbjuda besökaren!

 

I Figueres, (Figueras), kan man besöka Salvador Dalis museum. Sagoslott finns överallt, inte minst i Lloret de  Mar och Tossa de Mar.

 

På Costa Brava och Costa Dourada i Katalonien väntar många fina små vikar och gulliga byar på att upptäckas av turisterna. Förutom de redan välkända och fantastiska sandstränderna där turismen har tagit över sedan länge, som tex. Lloret de Mar, Sitges, Calella, Caraqués och Salou.

 

För golfare är Katalonien och Costa Brava / Costa Dourada ett verkligt paradis. Det är inte endast ”golfkusten” i Andalusien som erbjuder de golfsugna  åretruntspel och ett stort antal golfbanor i Spanien. Dessutom är både priserna för green fees och tillgängligheten i Katalonien och på Costa Brava mycket mer attraktiva än på andra platser utmed Medelhavskusten, och naturen är otroligt vacker.

 

 

För naturälskare kan man absolut rekommendera ett besök till naturparken Cabo de Creus som fortfarande kan ge en idé om hur helt orörd natur ser ut i Katalonien.

 

Katalonien satsar också hårt på att attrahera kulturell turism, naturturism och turister som söker naturupplevelser och vintersport. Pyrenéerna och den vilda kusten i den nordspanska regionen erbjuder turister som söker något mer än ”Sol,  Playa & Sangria” allt man kan önska sig med naturområden som är helt oslagbara och ett klimat som man knappast kan drömma om i resten av Europa.

 

Det enorma antalet utländska turister som besöker Katalonien har flera förklaringar: Närheten till den franska gränsen och Andorra är helt klart en av dessa och många av de utländska turisterna som man ser i statistiken kommer naturligtvis från Frankrike men många andra turister kommer till Katalonien med bil från länder i centrala Europa.

 

Tarragona

 

Tarragona är Kataloniens andra stad efter Barcelona och en av pärlorna på Costa Dorada / Costa Dourada / Costa Daurada i norra Spanien.

 

Tarragona har idag långt över 170 000 invånare och är ett fantastiskt alternativ till Barcelona. Från flygplatsen i Barcelona når man lätt Tarragona och det tar endast ca. 45 minuter!

 

 

Furstendömet Andorra som ligger precis på gränsen mellan Spanien och Frankrike också attraktivt och nästan en del av Katalonien: Samtidigt ett skatteparadis och rena drömmen för skidåkare! Det handlar om en av de äldsta staterna i Europa och samtidigt ett skatteparadis, paradis för alla sorters vintersport, shopparnas dröm, naturälskares perfekta semestermål och mycket mer, men för att nå ”Andorradrömmen” är det nästan nödvändigt att först passera Barcelona eller i alla fall Katalonien. Något alla accepterar med mycket nöje: En promenad på ”Las Ramblas” eller några besök på Barcelonas många museer är inget som förstör resan till Andorra.

 

 

Några av vinterns populäraste skidorter i Katalonien är:

 

Baqueira Beret, Lleida

 

Baqueira Beret är med all säkerhet Kataloniens allra mest populära skidort med sina 10 mil åkbara pister och fantastiska installationer.

 

Här samlas ofta den spanska eliten och societeten, speciellt under jullovet.

 

Det är inte ovanligt att möta den spanska kungafamiljens medlemmar i backarna och liftköerna strax efter jul.

 

All tänkbar vintersport är möjlig här men det kan vara mer än svårt att hitta logi under helger och skollov.

 

Forfait i Baqueria Beret kostar över 37 euro per dag och veckokorten över 200 euro. Webbsidan där det finns mer information är: www.baqueira.com.

 

Men ingen panik, det finns andra alternativ om man är sugen på vintersport i Spanien, men det är klart, man kanske inte träffar på varken den spanska kungafamiljen eller årets kändisar i liften eller skidbacken om man inte vill eller kan betala liftkortet i Baqueria Beret.

 

 

Åka skidor i Katalonien - Spanien

 

Grandvalira (Andorra)

www.grandvaliria.com

 

Vallnord:  Pal Arnisal / Ordino Alcalis (Andorra)

www.vallnord.com

 

Boi Taüll Resort, Lleida: http://www.boitaullresort.com

 

Port Aine, Lleida:

http://www.port-aine.com

 

La Molina, Girona:

http://www.lamolina.com

 

Masella, Girona:

http://www.masella.com

 

Vall de Nuria, Girona:

http://www.valldenuria.com

 

Vallter 2000, Girona:

http://www.vallter2000.com

 

Mer om vintersport i Spanien: Vintersport och skidor i Spanien





© Spanienkusten.com Senast uppdaterad: 2010-03-11