500 miljoner vindruvor på 12 sekunder
500 miljoner druvor åts upp i Spanien i går under årets sista tolv sekunder.
Det är det traditionella spanska sättet att fira klockslagen som välkomnar det nya året.
I år åts de traditionella vindruvorna med en bitter känsla och med ett redan nu väldigt svagt hopp om att de som fortfarande saknas efter katastrofen i Asien inom kort hittas med livet i behåll trots att den tanken bleknar dag för dag.
Druv ätandet på nyårsafton omsätter i år ca 6 miljoner euro och startade troligen omkring 1909. Det året var vindruvsskörden ovanligt stor och odlarna lär då ha delat ut druvor gratis.
Nu finns det alla möjliga varianter på marknaden: Speciellt små druvor som det går fortare att äta upp, konserver med 12 skalade och kärnfria druvor i varje burk, vakumpackade druvor……och många andra nya varianter.
I Portugal är traditionen liknande, men där är det den torra druvan som äts vid klockslagen: Dvs. Tolv russin.
Gott nytt år !
|