Puerto Banús: En av Europas mest populära hamnar
Solkustens så kallade gulmile har en pärla: Lyx hamnen Puerto Banus.
Under sommaren besöktes den ”stora – lilla” hamnen av 4,5 miljoner personer.
Under augusti månad samlades omkring 900 imponerande båtar i den omtalade hamnen, men det var inga roddbåtar eller små motorbåtar som väckte turisternas uppmärksamhet: Lyxiga jakter blänker i kapp med solljusets reflexer i Medelhavets lugna vågor och resten av den imponerande omgivningen.
Turisterna flockar omkring de lyxiga bilarna som står parkerade utmed kajen där de ännu lyxigare lustjakterna ligger ankrade. Kamerablixtar förevigar drömmen med en riktig ”souvenirbild” där turisten i fråga poserar framför en Rolls Royce eller en Ferrari och jakterna som bakgrund.
Nu är projektet att bygga ut hamnen Puerto Banus. Projektet är redan tre år gammalt och kommer att förvandla området till Europas modernaste sporthamn och med 450 nya kajplatser, de flesta menade för enorma jakter på 50 till 120 meters längd.
Hamnen som under 70 och början av 80 talet ansågs vara ett av världens mest uppskattade inneställen är fortfarande i uppsving trots att den typiskt spanska miljön endast finns kvar i byggnaderna närmast vattnet. På den tiden när Puerto Banus var nyhet bland Europas ”Jet Set” och VIP promenerade turisterna dagligen runt i sällskap av kändisar i världsklass och arabkungar. Alla samlades då på pubben ”Salduba” eller ”Sinatra” fram till morgonens tidigaste timmar för att sedan åter träffas på tillfällets läckraste strandbar under eftermiddagen. Dessa ställen har blivit en myt med tiden.
Då var det vanligt att möta Sean Connery och många andra stjärnor under kvällspromenaden. Nu har området växt enormt med moderna höghus och shoppingcenter som tex. varuhuset El Corte Inglés vilka dominerar horisonten.
Trots det är Puerto Banus fortfarande ett område som man inte glömmer lätt och där lyx är en del av vardagen: Bilar, båtar, läckra restauranger och exklusiva designboutiquer är fortfarande ”Hamnens” varumärken. Ett besök är nästan ett måste under semestern på Costa del Sol.
|