Europas första golfskola för blinda
Spela golf är inte längre något som reserveras för eliter. Allt oftare ser man att det inte måste vara svindyrt att spela golf och att man inte alltid måste vara klubbmedlem, trots att det senaste påståendet fortfarande inte är vanligt på Costa del Sol.
Nu är inte ens synen är ett hinder för de som vill golfa i Spanien.
På Parador de Golf de Malaga har en säregen golfskola öppnat. Den riktar sig till synskadade och blinda.
Det är den första golfskolan i Europa som är specialiserad på att träna synskadade golfspelare och det är inte endast tanken som är god: Den speciella golfakademiens lektioner är dessutom gratis.
Projektet har accepterats med jubel. Många golfspelare som på grund av olika orsaker en gång förlorade synen drömmer nu om att åter uppleva favoritsporten och många andra som föddes utan att kunna njuta av golfbanornas grönska och utan minsta lilla chans att bli golfspelare själva.
|