Spanjorer & Internet
Spanien är inte bland Europas mest avancerade länder när det gäller Internet.
Spanjorerna hamnar på 17:e plats i den Europeiska rankingen av Intenetanvändare, i världsrankingen ser det värre ut: Spanien hamnar på 30:e plats.
Till en del är de höga priserna en orsak att hålla i tankarna. Telefon och Internet är märkvärt dyra kommunikationer i Spanien. En annan orsak kan vara den bristande utbildningen: Skolorna har knappast tillräckliga datorer för att lära eleverna att skriva ett enkelt word dokument.
Sist men inte minst är engelskan en faktor som tydligt påverkar situationen. De flesta spanska Internetanvändarna hanterar det engelska språket mer eller mindre bra men det speglar inte den spanska vardagen eftersom att de flesta spanjorerna känner sig helt borta när språket som gäller inte är den traditionella spanskan.
Uppgifterna är förvånande med tanke på att de senaste EU medlemarna slår den spanska statistiken med stora marginaler. Estland, Polen, Malta och Slovakia är bra exempel på detta.
När det gäller telefoni är Spanien fortfarande pionjär och användandet är långt över det Europeiska genomsnittet. På topplistan i det här fallet är Spanien värd femteplatsen. Bevis? Tex. De 180 miljoner text meddelanden som skickades i Spanien på nyårsafton 2003 -2004.
|