Bankrånare håller gisslan 13 timmar i Alicante
Under gårdagen var Alicante en av dagens mest uppmärksammade platser i Spanien. Händelsen hade ett bankrån med gisslan som grund.
Rånet startade straxt efter att bankkontoret öppnade: 09.30 och situationen löstes inte förrän långt in på kvällen. Den beväpnade rånaren förhandlade med polisstyrkorna under dagen, vilka fick stöd av psykologer och brottslingens far som vädjade rånaren att avstå från planerna.
Mannen var beväpnad med skjutvapen och handgranater enligt polisens information och var sedan tidigare ökänd i den spanska polisens register. Dramat slutade sent under kvällen då rånaren försökte fly med hjälp av en motorcykel som han begärde. Polisen lyckades stoppa flykten. Rånaren skadades svårt men inga andra personer blev lidande.
|