Årets största trafikoperation startar
I går eftermiddag startade påsken i den spanska trafiken.
Trafikpolisen väntar att över 23 miljoner bilresor kommer att ske under veckan och har startat den årliga kampanjen för att undvika olyckor.
Den här gången är den förebyggande kampanjen mer drastisk än någonsin tidigare.
Över 50 mil extra filer kommer att fungera under påskveckan, främst vid in och utfarter till och från storstäderna. Skärtorsdagens eftermiddag väntas bli den värsta dagen. 18 helikoptrar vakar fån luften och trafikpolisen har förstärkts med 400 personer extra.
Tung trafik är begränsad på Spaniens vägar under dessa dagar.
Där problemen är vanligast är omkring Madrid och vid bergspasset ”Despeñaperros” på vägen till Andalusien från norra och centrala inlandet.
Bilförare uppmanas att undvika dessa områden om möjligt.
Under påskhelgen 2003 omkom 130 personer i trafiken och en reklamkampanj i tv och radio försöker att väcka uppmärksamhet och medvetande om hur farligt det är att inte följa trafikregler och att inte respektera de hastighetsbegränsningar som gäller på respektive vägar.
Kampanjen visar förskräckligt skrämmande bilder av olyckornas konsekvenser. Den råa sanningen väntas göra effekt: Spaniens trafikoffer är många: Över 5 000 dör på vägarna varje år.
|