Stora översvämmningar i Malaga
Helgen har varit katastrofal i Malagas provins. Under lördagen väntades det regn, men inte i mängderna som vräkte ner under förmiddagen. Inför söndagen var alla varnade, det vräkte ner igen. Under natten fortsatte det att regna. I dag är prognosen inte heller optimistisk.
Även om regnet kommer att avta under dagen hotar de mörka molnen fortfarande. Den redan mättade marken har svårt att evakuera ytterligare mängder nederbörd.
Lördagens regnskurar drabbade hela provinsen och till exempel Fuengirola och Marbella svämmade över. Garage och bottenvåningar fylldes med vatten på många platser.
Marbellas stora köpcentrum "La Canada" stängde under lördags förmiddagen efter att ett tak rasade in.
Infarterna till Puerto Banus var, som vanligt när det regnar mycket, helt oanvändbara liksom många gator och vägar i Nueva Andalucia. Infarterna till flygplatsen i Malaga led av svårigheter då endast en av filerna kunde användas.
I går söndag drabbades östra solkusten hårdast, speciellt Rincon de la Victoria och La Cala del Moral.
Översvämningarna i den nedre delen av de båda städerna orsakade katastrof. Flera floder svämmade över helt och drog med sig bilar, träd och allt annat som fanns på gatorna. Strandpromenaden förstördes helt och vissa vägar i området är nästan försvunna, eller på väg att rasa som konsekvens av flodernas nya bredd. De flesta bostädernas nedre våningar är svårt skadade av vattnet och fukten.
Provinsens alla stränder har också skadats. Det kommer att ta lång tid innan de kan återställas till sitt ursprungliga skick. Den enda provinsen i Andalusien som har glädje av helgens nederbörd är Granada: Skidstationen Sierra Nevada är åter helt vit och snötäcket är garanterat inför den kommande påskhelgen.
|