Två mässor under samma tak lockar ressugna
Två mässor för priset av en erbjuds när den exklusiva resemässan Quality Travel Show, QTS, och livsstilsmässan QualityTime, QT, den 20-21 oktober slår upp portarna till Factory Nacka Strand i Stockholm.
QT vänder sig till aktiva människor 50 + som vill satsa på sig själva. Mässans är inriktad mot resor, spa, boende/finansiering, mat/dryck samt mode och skönhet. QTS riktar sig till kvalitetsmedvetna människor i alla åldrar, som är intresserade av lite exklusivare möten, ressätt, destinationer, boende, måltider eller evenemang.
– Att mässorna går parallellt har medför ett positivt mervärde eftersom stora delar av målgruppen är densamma. Besökarna får en kombinerad biljett och får två mässor under samma tak, med tillgång till båda mässornas aktivitetsprogram, säger Jaana Alenius, projektledare för QTS.
På programmet står bland annat vinprovningstema och rafflande reseberättelser från hela världen.
QTS satsar särskilt på möjligheten till personliga möten mellan besökare och utställare.
– Vi satsar på ett mänskligt format med gott om tid för kundkontakter. I en behaglig och lugn miljö slipper besökarna känna sig stressade och får möjlighet att inspireras ordentligt av montrarna, säger Jaana Alenius.
QualityTime går även på Svenska Mässan i Göteborg den 22-24 november. |