Stark efterfrågan på sensommarresor till sol och bad
Apollos rekordsommar fortsätter. Svenskarna verkar ha övergett hoppet om att få sol- och värmebehovet tillfredsställt hemma och bokar i allt större utsträckning solresor för att förlänga sommaren. Under högsommaren var det svårt att hitta lediga resor, men nu finns det resor – och till lägre priser. Apollo.se är först ut med att visa exakt hur många sista-minuten resor som finns kvar!
- Resandet håller verkligen i sig. Det är ovanligt många som bokar solresor i sena augusti och ända in i september. Folk känner nog ett stort behov av att bunkra sol och värme inför den kommande vintern. Vi nordbor kräver ju en viss dos av sol, säger Kajsa Moström, informationschef på Apollo.
Bland de populäraste badorterna utmärker sig Turkiet just nu, och Rhodos har fått ett ordentligt uppsving i år.
Nu börjar semestrarna avta till många ressugna svenskars glädje. Det finns fler resor att välja bland och priserna har sjunkit. Sommarens trista väder ledde till massflykt till varmare breddgrader och höga priser på sista-minuten resor. Så de som inte kom iväg då har större chans att hitta en bra resa till ett bra pris nu.
Nu kan man dessutom se hur många resor som finns kvar bland sista-minuten resorna! Apollo är först ut med att lanserad den här tjänsten på apollo.se där man ser exakt hur många resor som finns kvar på olika sista-minuten resor.
- Den här tjänsten ger kunderna bättre möjlighet att planera och välja resmål, så det känns jättekul att kunna erbjuda den. Finns det mindre än 10 resor kvar till en destination så anges antalet resor i parantes, säger Kajsa Moström.
I år är efterfrågan på solresor under den här perioden högre än den brukar. Även oktober ser väldigt bra ut. Efterfrågan på bra mellanklasshotell är stor, så vill man vara säker på sitt boende kan man med gott samvete boka sin sista-minuten resa nu. Priserna kommer troligtvis att ligga kvar på nuvarande nivåer ett bra tag till. |