Bomblarm på Ibizas flygplats
Flygplatsen på Ibiza var i totalkaos under eftermiddagen och kvällen igår efter att polisen utrymde området för att söka efter en bomb.
Bombhotet kom i terroristorganisationen ETA:s namn genom den baskiska dagstidningen Gara. Flera timmar efter att flygplatsen rymdes ut publicerade pressen att den spanska polisen exploderade en mindre sprängladdning som hittades i flygplatsbyggnaden men nyheten som spred sig som löpeld var falsk: Ingen bomb eller sprängladdning fanns på flygplatsen på Ibiza.
Ca. 40000 passagerare drabbades och stod i kilometerlånga köer utanför flygplatsområdet där man fortsatte sökandet efter ytterligare sprängladdningar i många timmar. Idag är en av de mest trafikerade dagarna på hela året på de spanska flygplatserna i samband med det stora antalet resenärer som firar semester i juli. |