IKEA Karlstad öppnar den 29 augusti
Nu är öppningsdatumet för IKEA Karlstad bestämt. Onsdagen den 29 augusti, om tre månader, öppnas dörrarna för alla heminredningsintresserade i Värmland. Det nya varuhuset blir 24 000 kvadratmeter och kommer att rymma hela 8 500 inredningsartiklar. IKEA Karlstad blir det 17:e IKEA varuhuset i Sverige.
- IKEA Karlstad blir ett varuhus fyllt av inspiration för hemmet till marknadens lägsta priser. Vi hoppas att alla människor i hela Värmland med intresse för heminredning kommer hit, säger Susanne Jensert, varuhuschef på IKEA Karlstad.
IKEA Karlstad blir det senaste av tre nya IKEA varuhus i Sverige. Under 2006 öppnade IKEA varuhus i Haparanda och Kalmar. Under de kommande åren kommer IKEA att ersätta varuhusen i Helsingborg, Malmö och Uppsala med större varuhus.
Spännande nyheter
En nyhet är matbutiken IKEA Montera & Dinera. Det är en matbutik där kunderna kan köpa med sig snabba, lättlagade rätter som de kan laga hemma till låga priser. IKEA ser butiken som en service till hungriga kunder, så att såväl hemresa som fortsatt kväll blir en trevlig upplevelse.
En annan nyhet är restaurangen som med sina 450 sittplatser som blir en av Värmlands största restauranger. För barnen mellan tre och tio år finns det ett spännande lekrum som heter ”Småland”, där barnen kan bada i lingonhavet eller göra sin egen smörkniv i trä.
|