Flygresemässa på Visby flygplats
Fredag och lördag den 20 och 21 april arrangeras en flygresemässa på Visby Flygplats. Syftet är att visa gotlänningarna alla intressanta platser man kan flyga till direkt från Visby. Det handlar om allt från Sundsvall till Kanarieöarna. Under de två dagarna får man restips, kan delta i tipspromenader, vinna resor, tala flyg och destinationer med flygplatschefen etc.
Arrangör av mässan är 17 elever från Elfrida Andréegymnasiet tillsammans med LFV och andra aktörer på Visby Flygplats. Några representanter från resmålen och flygbolag kommer också att finnas på plats med mässerbjudanden och tryckt information.
Mässan är öppen för allmänheten fredag 12 – 18 och lördag 10 – 15 och äger rum uppe i Gotska Galleriet på flygplatsen.
- Vårt mål är att alla som är på flygplatsen dessa dagar ska uppleva att det är härligt att flyga och att vi detta år har fler möjligheter än någonsin att kunna flyga direkt till stora delar av Sverige, Norden och världen, säger Gunilla Dufour, flygplatschef. |