Spanien leder initiativ mot anorexi: Hur stor, eller liten, är storlek 38?
Det är vad man frågar sig i Spanien nu. Fakta är att storlekarna inte alltid är de samma vad etiketterna än må visa. I en butik kan storlek 38 eller 40 passa bra men i nästa måste samma person prova storlek 42 eller storlek 44.
Anorexia och andra psykiska sjukdomar i samband med vikt, utseende och matvanor blir allt vanligare både bland unga flickor, pojkar och medelåders personer. Nu är det dags att sätta gränser för vad modevärlden predikar och det viktiga är att modevärlden visar modeller och tendenser som riktar sig till hälsosamma och reella människor istället för att endast visa svältande fotomodeller som platsar bättre på sjukhus än på internationella ”Catwalks”.
Det hela startade med ett polemiskt beslut som fattades i höstas på den internationella modeveckan ”Pasarela Cibeles” i Madrid: Inga undernärda tonåringar fick vara med på den senaste modeveckan i Madrid. Mannekängerna mättes och vägdes och de som inte var inom gränserna fick inte deltaga. Krokodiltårar för de unga flickorna som inte hade ätit mer än något äpple om dagen för att platsa, men antagligen räddade beslutet oskyldiga liv: Man kan inte acceptera att undernärda småflickor som lider av anorexi representerar bilden av moderna kvinnor som arbetar, föder barn och lever ett lyckligt liv.
Nu har de spanska myndigheterna också beslutat att sätta regler som gör storlekarna tydligare och mer realistiska. Ingen ska behöva känna sig slav av en storlek som står på lappen och storlek 42 ska vara storlek 42 utan skillnader mellan olika butiker.
För att verkligen ta reda på de spanska kvinnornas standardstorlek genomgår i dagarna 8500 spanska kvinnor mellan 12 och 80 år olika undersökningar med scanner som det viktigaste provet. Underökningen menar att mäta vad som är normalt och vilka uppgifter och mått som ska gälla för att bestämma en storlek.
Förhoppningsvis kan vetenskapliga metoder få modet att tänka efter: Allt mode och alla kläder skapas för att bäras (Och därmed köpas ... ) av personer som inte är fotomodeller eller mannekänger. Varför måste storlekarna vara en tortyr?
Alla tjejer vill i stort pressa in rumpan i storlek 38, HALLÅ!!!!! Är du lång eller kort? Är din kroppsbyggnad bred eller smal? Är din benstomme stor eller liten? Är du nöjd med livet eller inte?
Den sista frågan kanske är något att tänka på: När man oroar sig för vikten utöver betydelsen för hälsan kan något vara helt fel. Ska vi tänka lite mindre på storlekarna och lite mer på välmående nu? Det är dags att sluta med ”Vad du har blivit smal” med positiv inriktning.
Varför säger vi inte: ”Så snygg du är nu ... Man ser verkligen att du mår bra!”
Du bara strålar hälsa ... Eller rakt på sak som spanjorerna: Ingen ide att fråga hur du mår: Det ser jag ändå .... Det räcker med att se dig för att veta att du mår bra! |