Endast tre av tio plockar hundbajs
Tre miljoner hundar promenerar dagligen på de spanska gatorna och trottoarerna i sällskap av husse eller matte men endast en tredjedel av hundägarna plockar upp hundbajset trots att de spanska lagarna nu är stränga.
Det kan kosta 450 euro att inte plocka upp husdjurens små högar men tydligen bryr sig många inte om detta. Samma sak gäller koppel och munkorgar: Allt för många hundägare struntar i reglerna som gäller.
Det som förvånar är att många hundägare inte bryr sig om att plocka hundlortar och rastar sina hundar på stränderna där familjer och små barn sedan leker utan att veta om att det kan vara en hälsofara efter husdjurens tidiga morgonbesök när ingen ser på.
Visst är det trevligt att promenera på stranden med hunden, men man ska rasta husdjuret innan dess och se till att andra inte blir lidande av hundens avföring. |