Rolling Stones skippar Sverige
Det står sedan långt tidigare klart att Rolling Stones konsert i Sverige i sommar skulle ställas in. Nu säger EMA-Telstar att det inte ser ut att bli någon konsert nästa sommar heller.
- Stones väljer att fokusera på sommaren 2006, de 21 spelningarna som de gör i övriga Europa, säger Catarina Oscarsson på arrangören Ema Telstar.
Från början var det tänkt att Stones skulle spela på Ullevi i Göteborg den 10: e juni men efter Keith Richards olyckliga fall från en palm ställdes konserten in.
Svenska Dagbladet uppger dessutom att gitarristen Ron Woods har lagts på en alkoholistanstalt vilket kan betyda fler inställda spelningar under sommarens planerade Europaturné. Tydligen är inte ens The Rolling Stones evigt unga och friska!
Turnépremiären planeras nu bli den 11 juli i Milano men som sagt är programmet och konserterna ännu något osäkra. |