Spanien ger liv!
Spanien är i stort ett generöst land. Det innebär att den spanska befolkningen också är generösa medborgare.
Beviset finner man onekligen när det gäller den spanska organdonationsfrekvensen. Den spanska befolkningen leder världsrankingen när det gäller att donera organ!
Just nu säger alltså de officiella uppgifterna att Spanien leder donationerna i hela världen. De officiella uppgifterna om donationer som gäller Sverige och svenska medborgare kan inte skryta med liknande ranking eller generositet.
Många medier hävdar om och om igen att svenskarna är rekorddåliga på att donera sina organ men att spanjorerna klart leder världsrankingen: Trots att minst 65 procent av svenskarna säger sig vara positiva till organdonation när frågan ställs i enkäter säger de svenska anhöriga alltför ofta nej när det kommer till kritan och då det svåra men ofta självklara beslutet slutligen måste fattas!
Ändå anser de svenska reglerna att man accepterar att donera om inget annat har meddelats och om de närmaste anhöriga inget har att invända men de spanska lagarna säger absolut det motsatta: Man måste själv ha skrivit under ett dokument med ett klart uttalande om att man vill donera sina organ om man inte har något hopp o ett fortsatt liv. I brist på det officiella dokumentet som också kallas ”livstestamente” gäller de anhörigas åsikt och mening men då är utgångspunkten att den avlidne inte beslutade att donera.
|