Dyra sommarhyror på de spanska kusterna
Ett populärt alternativ till hotellen på de spanska turistorterna är hyresbostäder.
Det traditionella alternativet som speciellt lockade dem som ville stanna lite längre och sökte ett billigare alternativ är nu inte en självklarhet: Priserna för hyresbostäderna utmed den spanska kusten närmar sig nästan otroliga summor under sommarmånaderna.
Under sommaren 2004 hade redan hyresbostädernas pris ökat i genomsnitt med över 16 procent utmed den heta sommarens eftertraktade andalusiska kust, och sedan dess nästan fem procent till.
Bland de billigaste alternativen utmed den spanska medelhavskusten finner man lägenheter i staden Almuñecar i den sydspanska provinsen Granada medan de dyraste semesterhyrorna drabbar den omtalade Solkusten – Golfkusten - Costa del Sol.
På Solkusten kan en våning med fyra bäddar i bästa fall kosta 3000 euro i augusti, fyra bäddar betyder då ett sovrum med dubbelsäng och vardagsrum med bäddsoffa. Vill man hyra under en kortare period stiger priset väsentligt.
Om det gäller Solkustens mest eftertraktade områden kan man ofta räkna med att betala mellan 6000 och 10000 för liknande bostad. OBS! Service som städning, frukost, etc. ingår ej!
Där priserna stiger mest i år trots att de fortfarande kan anses vara billiga i jämförelse med tex. Marbella på Costa del Sol är i provinsen Cadiz.
Den ofta blåsiga och vilda sydspanska atlantkusten med kritvit strand och sina kristallklara vatten blir allt populärare bland surfare och alla de som söker orörda stränder även om de måste offra nöjestempot och den festliga sommarstämningen man finner på diskoteken och barerna utmed Medelhavskusten: Konsekvensen är at priserna stiger mer än på andra platser men med nära naturkänsla och avspänd atmosfär som belöning. Inte utan orsak är den spanska atlantkusten den bästa platsen i hela Europa under sommaren för dem som står ut med att sova i tält på en campingplats eller för dem som har tillgång till husvagn!
|